Crkva u Boričevcu je bila puna vjernika(Foto: Likaplus/P.A.)
O Kriste, dobri i blagi, pred tobom ponizno molim, naučim me da tvoju dobrotu i blagost ponizno slijedim..Ti me nauči Kriste da opraštam svima i da šutim...nedaj da mrzim kad me nevolje prate, već sve da šuteći snosim uvijek misleći na Te...
Pogledajte i video iz Boričevca!
Boričevac- Danas je na blagdan Male Gospe bilo najlakše dočarati ono vrijeme kada su u Boričevcu živjeli Hrvati katolici. Gledajući punu crkvu obnovljenu nakon srpskog ustaničkog rušenja i paljenja crkve Male Gospe u Boričevcu 1941., mogli ste mislima otići i vidjeti Boričevac prije 2. svjetskog rata. Danas su pred crkvom u Boričevcu potomci prognanih i pobijenih Boričevljana igrali kolo i pjevali domoljubne i ličke pjesme. Predstavljena je danas i knjiga Josipa Pavičića : Dossier Boričevac, koja donosi obilje dokumenata i fotografija Boričevca. Mogli su se u crkvi čuti uzdisaji i šapat "Ovdje su se moji roditelji krstili i vjenčali”… Navirala su sjećanja na život njihovih potomaka u selu Boričevac.
O knjizi su mnogi govorili, a među njima i biskup Gospićko-senjske biskupije dr. Mile Bogović. Naslov knjige i riječ "dossier" podsjetila ga na dosije kojeg je UDBA vodila o pojedincima, ali očito i o selu Boričevac poslije 2. svjetskog rata. Naime, nisu dopustili povratak u Boričevac Hrvatima, ali nije se bilo uputno niti družiti s nekim tko je iz Boričevca. Dr. Željko Holjevac je dao kratki pregled knjige po poglavljima i naglasio da je"ustanak u Srbu u arhivima NDH-a bio označen kao komunističko-četnička akcija. Razlika u početku između četnika i partizana nije bila, oni se tek dijele pod kraj 1941. godine kada je već Boričevac nestao.Talijani su koristili situaciju. Ustanici su se prije akcije sve dogovorili s talijanskim fašistima. U tom naletu pobijena je obitelj Ivezić iz Brotnja. Postoje dokumenti koji pokazuju kako su Boričevljani poslije 2. svjetskog rata pisali partizanskoj vlasti u Zagrebu, pa i Titu u Beograd gdje su tražili povratak u Boričevac. Nije bilo nikakvog odgovora."- naglasio je u svojem izlaganju dr.Željko Holjevac
Prof. Ana Došen, autorica knjige "Godina odlazaka i povrataka", u kojoj govori o progonu stanovnika Krnjeuše, govorila je o
Klapa je otpjevala pjesmu u nekad srušenoj i zapaljenoj crkvi gledajući potomke protjeranih Boričevljana:
O Kriste, dobri i blagi, pred tobom ponizno molim, naučim me da tvoju dobrotu i blagost ponizno slijedim..Ti me nauči Kriste da opraštam svima i da šutim...nedaj da mrzim kad me nevolje prate, već sve da šuteći snosim uvijek misleći na Te...
sličnosti sudbine Krnjeuše i Boričevca. „Dossire Boričevac je otvoren, a je li i zatvoren, ne znam. Ova knjiga u sebi sadrži dragocjene materijale. Nosi krv, miris baruta i smrt i gaženje ljudskog dostojanstva. Može neka mrtva duša ovdje podizati svaki kamen i svaki busen trave i tražiti pravdu za Boričevac, hoće li ju naći?"-rekla je Ana Došen.
„Krnjeuša je imala 240 poginulih od 1268 stanovnika katolika. Kada smo pobrojali svoje žrtve u Krnjeuši, tada smo mogli zbrajati i žrtve ovdje kod svojih rođaka. Ja znam za tri doma Hodaka iz Poljica, preživio je samo dječak od 6 godina , svi drugi su pobijeni i bačeni u rijeku Unu. Od starice od 80 godina do curice koja je imala samo nekoliko dana starosti, još nije bila niti krštena. Svi su pobijeni i bačeni u rijeku Unu. Una je bila grobnica mnogih mojih rođaka."-potreseno je govorila Ana Došen.
Dr. Zdravko Tomac, zet Boričevljana, održao je nadahnut govor. Sjetio se svoje punice koja je ove godine u 99 godini umrla, a nije se uspjela vratiti u svoj Boričevac. Zdravko Tomac je još rekao „ Ova knjiga bi se mogla nazvati i dossier Srb. Ovo je knjiga o Boričevcu, ali je i o Srbu kao uzročniku zla. Odnarođena vlast čini nepravde. I dalje se slavi četnički ustanak u Srbu. I dalje se govori kako treba nositi kape partizanke kao simbol demokracije i ljubavi. Neki govore da su se i ti koji su počinili zločine-ustanici jednako časno borili za Hrvatsku kao i hrvatski branitelji 1991. Nema veće uvrede! Kada su Boričevljani htjeli povratak u Boričevac, a među njima i neki koji su bili u partizanima, Bakarić im je rekao da bi to loše primili Srbi ako bi dopustili da se Boričevljani vrate svojim kućama."
Nakon predstavljanja knjige održana je misa u crkvi koja je bila premalena da bi svi stali u nju. Na misi je bio i gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, gradonačelnik Otočca Mario Barković i načelnik općine Udbina Milan Pešut. Na kraju mise otpjevana je u crkvi i Hrvatska himna, a ispred crkve "Oj ti vilo, vilo Velebita..."
Zaigralo se i kolo ispred crkve kao nekada kada su tu živjeli stari Boričevljani dok ih nije "komunističko-četnička ustanička puška" otjerala s njihovih ognjišta, a kuće i crkvu zapalili.
Organizator okupljanja Boričevljana je Jadranka Matašin, predsjednica Udruge Ličana župe Boričevac, koja je zahvalila svima koji su došli u Boričevac.