Gospić- U Kulturno-informativnom centru u Gospiću večeras 14.lipnja održana je tribina u organizaciji župe Navještenja blažene djevice Marije i grada Gospića pod naslovom „Jadovno od 1932-1945 između mita i stvarnosti". Gosti tribine bili su prof.dr.sc.Josip Jurčević, doktor povijesnih znanosti i prof.dr.sc. Ivan Biondić, pedagog, sociolog i povjesničar. U uvodu u zadanu temu tribine don Anđelko Kaćunko naglasio je da se u ovoj temi sve može svesti na isti nazivnik odnosno 4 slova J ( J-jame; J-Jazovka; J-Jadovno; J-Jugoslavija).
Nakon njega riječ je uzeo prof.dr.sc.Josip Jurčević, koji je u svom izlaganju dotaknuo problematiku manipulacije brojem žrtava Drugog svjetskog rata i poraća kao i problematiku krivotvorenja povijesti što je evidentno i u slučaju logora Jadovno. U konkretnom slučaju logora Jadovno primjećuje se neprestano uvećavanje broja žrtava, a zadnji broj stradalih penje se do 40.000. Na ovu temu napisani su i objavljeni mnogi znanstveni radovi, ali ono što začuđuje jest činjenica kako organizatori takvih okupljanja ne žele čuti lako dokazivu povijesnu istinu, nego prelaze u sferu mita a ne stvarnosti i povijesne istine naglasio je prof.dr.sc. Josip Jurčević.
Mnogi speleolozi i brojni stručnjaci istraživali su Šaranovu jamu i u njoj nisu nađene nikakve kosti dodao je. S kojim pravom politički vođe sudjeluju u ovakvim skupovima koji nemaju povijesni temelj i predstavljaju krivotvorinu povijesti te troše novac poreznih obveznika- pitao je na kraju ovoga svoga izlaganja prof.dr.sc. Josip Jurčević
Jurčević je član braniteljskih udruga proisteklih iz Hrvatskog domovinskog rata (Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata, Udruga hrvatskih branitelja dragovoljaca Domovinskog rata, Udruga civilnih branitelja Domovinskog rata. Član je Savjeta zajednica udruga HVIDR-a Grada Zagreba, bio je sudionik osnivačkog sabora Hrvatskog časničkog zbora. Izradio je koncepciju i bio prvi urednik hrvatskog dragovoljačkog lista Zora. Kontinuirano surađuje na projektima s nizom udruga proisteklih iz Hrvatskog domovinskog rata i udruga s područja ljudskih prava.
.
Autor je više desetaka feljtona i stručnih novinskih članaka. Izlagao je na više stotina okruglih stolova, tribina, obljetnica i predstavljanja. Osima navedenih udruga, član je i: Hrvatskog kruga 144, Dokumentacijsko informacijskog središta, Družbe Braće Hrvatskog Zmaja, Matice Hrvatske, Ranjene Hrvatske. Slobodne aktivnosti: biciklist, planinar, alpinist, košarkaš i tenisač. Također je član niza sportskih društava, među kojima su Planinarsko društva "Velebit" i Hrvatsko akademsko športsko društvo „Mladost".
Nakon njega riječ je uzeo prof,dr.sc. Ivan Biondić koji je kroz svoje izlaganje dao presjek povijesnih događaja od 1932 godine do 1945. odnosno kraja Drugog svjetskog rata. Dotaknuo se Velebitskog ustanka, diktature kralja Aleksandra i svršetka Drugog svjetskog rata, pa sve do operacije „Oluja" 1995.godine koja je bila kraj snova o velikoj Srbiji.