Nova psihologija osobne slobode
Otočac - Profesor psihologije i suradnik Obiteljskog centra Ličko-senjske županije gosp. Danko Butorac, u suradnji s Narodnom knjižnicom Otočac, objasnio je zainteresiranim građanima polazišne točke Glasserove Teorije izbora i Realitetne terapije.
Teorija izbora je teorijska osnova Realitetne terapije koja tumači ponašanje svih živih bića. Teorija izbora objašnjava kako je ljudsko ponašanje intrinično motivirano gdje čovjek nadzire okolinu, za razliku od općeprihvaćenih teorija prema kojima je ponašanje odgovor na vanjske podražaje. Ponašanje je naš izbor kojim zadovoljavamo osnovne potrebe što karakterizira čovjeka kao slobodno biće koji uvijek odabire način svoje reakcije. Teorija izbora izuzetno je značajna u razvoju kvalitetnih ljudskih odnosa što je ujedno i temelj mentalnog zdravlja. Realitetna terapija je, objašnjava gosp. Butorac, vrlo tražena u svijetu. Provodi se metodama savjetovanja nakon čega ljudi mogu uspostaviti kvalitetnije odnose i otkriti učinkovitije načine upravljanja životom.
Gosp. Butorac dolazit će svakog drugog utorka u Otočac gdje će polaznicima približiti novu psihologiju osobne slobode. Grupni rad, kao i individualna savjetovanja su besplatna što je veliki poklon Obiteljskog centra Ličko-senjske županije građanima Otočca. Realitetne terapije su vrlo skupocjene edukacije, kako u svijetu tako i u Hrvatskoj.
"Grupa usmjerena na međuljudske odnose" okuplja ljude različita obrazovanja, spola, dobi i životnog iskustva. Osobe uključene u rad grupe, zainteresirane su za osobni rast i razvoj, kao i za unapređivanje svojih odnosa.
Grupa se organizira s tri namjere:
1. Unapređivanje međuljudskih odnosa u i izvan grupe
2. Razmjena iskustava, mišljenja i pogleda na život
3. Izučavanje Teorije izbora kao svjetonazora koji može biti od koristi za izgradnju kvalitetnijih odnosa i kroz to za poboljšanje kvalitete života i zadovoljstva pojedinca
Grupni rad djelovat će u prostorijama Narodne knjižnice Otočac od 11:30 do 13:00 sati.
Članovima se preporuča kontinuirano dolaženje. Svako druženje može značiti obrađivanje nove teme i produbljivanje razumijevanja već prorađenog materijala. Rad u ovoj grupi nalikuje na rad u klubovima ljubitelja knjige ili čitalačkim klubovima. Članovi nisu dužni dijeliti intimu s drugima ukoliko to ne žele. Između dva susreta, članovima se nudi novo štivo za aktivno čitanje i prikupljanje osobnog iskustva. To osobno iskustvo je korisno podijeliti s drugim članovima, no nije obveza.
Odaberite život kakvim želite živjeti i ostanite bliski ljudima koji vam trebaju."
William Glasser