Stiglo je reagiranje predsjednika SDSS-a Steve Vukobratovića na tvrdnje Tomislava Bačlije , predsjednika HSS-a.
U tekstu pod naslovom „Donačelnik Slobodan Dražić ne govori istinu" vjećnik i član općinske komisije za izradu Programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasnišvu Republike Hrvatske na području Općine Plitvička Jezera, Tomislav Bačlija oštro reagira na dio sadržaja članka iz Likaplus portala o izvještajno-izbornoj skupštini SDSS-a prenesenog sa stranica SDSS-a, a koji se odnosi na postupak izrade i sadržaj navedenog Programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem.
Od člana povjerenstva za izradu Programa, vjećnika Tomislava Bačlije ne može se ni očekivati samokritičan i savjesan odnos prema sadržaju izjave donačelnika Dražića. To zbog toga što je ta savjesnost izostala i u postupku donošenja Programa i njegove realizacije (kao jedan od kreatora Programa, g. Bačlija je i konkurent – natjecatelj za zakup istog poljoprivrednog zemljišta). Može biti dvojbeno dali je on zbog toga u sukobu interesa, ali je nesumnjivo da ovim istupom nastoji dodatno pridobiti simpatije i glasove u manjinskom srpskom korpusu pred predstojeće lokalne izbore.
Uostalom, sve ove aktivnosti oko izrade Programa i njegovo forsirano donošenje, sračunati su na osobnu i stranačku promociju g. Bačlije. Predstavnici srpske manjinske zajednice, pa tako i SDSS, nisu niti žele zaustavljati procesa stvaranja uvjeta za iskorištavanje poljoprivrednog zemljišta. Naprotiv, želimo da se što prije počne sa obradom i korišenjem poljoprivrednog i pašnjačkog zemljišta, ali na bazi zakonskih, razrađenih i jasnih krterija, uvažavanjem kvalitete i položaja zemljišta, potreba ove lokalne zajednice i zaštite privatnih posjeda i pojedinačnih parcela, a ne na bazi sumarnog popisa parcela prema katastarskoj evideciji (a baš na toj osnovi je izdata uvjetna suglasnost Ministarstva poljoprivrede, a tek potom su tražene druge potrebne suglasnosti i pribavljana vlasnička dokumentacija, koja dokumentacija je trebala prethoditi datoj suglasnosti !?).
Zalažemo se, dakle, za pošten i kvalitetan program i njegovu nepristranu realizaciju kroz dugogodišnji zakup sa kojim će biti zaštićeni mali poljoprivredno-stočarski posjednici koji se tradicionalno bave tom djelatnošću. U tom pravcu išli su i neprihvaćeni prijedlozi i prigovori nabrojanih pripadnika manjinske zajednice, koji su isticani u toku izrade Programa. Netočna je tvrdnja g. Bačlije da zbog prigovora v(ili žalbi) SDSS-ovi poljoprivrednici nisu mogli ostvariti pravo na poticaje, jer ti prigovori (žalbe) nisu imali nikakav utjecaj na tok donošenja i realizacije Programa. Naprotiv, sve postupke vezene za raspolaganje poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH, u cijeloj državi, zaustavilo novo Ministarsrvo poljoprivrede svojim naputkom od 12.siječnja 2012.godine, da bi krajem travnja o.g. isto Ministarstvo dopustilo nastavak postupka, s tim da je lokalna zajednica postupak po natječaju dužna provesti u skladu sa Zakonom o poljoprivrednom zemljištu.
SDSS i manjinski predstavnici ne štite interese samo pripadnika srpske manjinske zajednice koji su se javili na natječaj za zakup poljoprivrednog zemljišta, već i sve one druge pripadnike ove lokalne zajednice kojima bi kvalitetan i primjenjiv Program osiguravao ravnopravan pristup poljoprivrednom zemljištu u državnom vlasništvu, te sigurnost i miran posjed njihovih poljoprivrednih imanja.
Jedna od bitnih i zakonom predviđenih uvjeta takve sigurnosti je i osnivanje pašnjačkih zajednica (zajedničkih pašnjaka), što ovim Programom nije uopće riješeno. Radi se o zamjeni teza kada se predstavnici srpske manjinske zajednice stavljaju u ulogu kočničara u postuku izrade i ostvarenja Program raspolaganja poljoprivrednog zemljišta, a sve sa ciljem izazivanja nezadovoljstva kod pripadnika ove manjinske zajednice i stjecanja naklonosti opciji izrađivača Programa.