Vaganac-Korenica. Danas su ukopane 55 žrtve , iskopane prošle godine iz masovne grobnice u Vagancu, a pobijeni su od strane Titovih partizana bez suđenja . O tome smo pisali
Pokop žrtava iz Drugog svjetskog rata na području Vaganca trebao je čekati 70 i koju godina. Ipak, sa zakašnjenjem dio žrtava je pronađen, stručno je identificirano 55 osoba. Radi se o žrtvama komunističkog režima koje su bačene u jame, bunkere, bez suda i mogućnosti obrane. Žrtve su pronađene na 8 lokacija
Posmrtni ostatci 55 žrtava partizanskih zločina protiv čovječnosti tijekom Drugoga svjetskog rata i poraća, koji su pronađeni i ekshumirani na devet mjesta u općinama Plitvičkim Jezerima i Rakovici,pokopani su u petak u zajedničku grobnicu na mjesnome groblju u Vagancu,a riječ je o civilima i vojnicima domobranske i ustaške vojske.
Uprava za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja organizirala je i provela ekshumaciju od 24. travnja do 14. lipnja 2017. na devet mjesta u općinama Rakovici i PlitvičkimJezerima, rečeno je, a sve se žrtve smatraju nevinima jer su,kako je istaknulo nekoliko govornika, "smaknute bez suđenja".
Izaslanica hrvatske predsjednice Silvana Oruč Ivošrekla je da su te dugo prešućivane žrtve partizanskih zločina likvidirane po istom obrascu kao i mnoge druge na oko 940 mjesta diljem Hrvatske.
Prema riječima načelnika Općine Rakovica g.Franje Franjkovića, preneražen je svjedočanstvima nekoliko mještanki rakovičkih sela koje se sjećaju, iz vremena kad su bile djevojčice, mučenja svojih očeva i rodbine, sve redom civila.No, postoje i svjedočanstva o zarobljavanju i likvidaciji ustaša i domobrana bez suđenja, rekao je, ističući je zapravo riječ o vojnicima "četničkog pokreta koji su se 1944. godine prerušili u partizane".
Ima saznanja o više od 700 nestalih osoba s područja grada Slunja i triju općina -Rakovice, Cetingrada i Plitvičkih Jezera."Ovdje se radi o nekima od njih, ali je odlučeno da se u složen i skup postupak identifikacije tih posmrtnih ostataka neće ići jer je riječ o žrtvama od prije 70 i više godina koje možda više i nemaju žive bliske rođake, a Hrvatska nema nacionalnu bazu DNA uzoraka", rekao je čelnik Uprave za zatočene i nestale, pomoćnik ministra hrvatskih branitelja Stjepan Sučić. No, dodao je, "ako netko ima potrebe, ako se pretpostavlja tko su žrtve i postoje živi srodnici, može se pristupiti DNA analizi i utvrđivanju identiteta žrtve".
Objasnio je da se tijekom ekshumacije nije moglo odmah točno utvrditi o koliko je žrtava riječ pa je rečeno - najmanje 53, no za Zavodu za sudsku medicinu kosti su poslagane i pripremljene za pokop te je utvrđeno da je u devet jama bilo 55 žrtava.