Misa kod crkve svete Jelene u Rakovici(Foto: Sabit Gaši)
Rakovica-Danas je u Rakovici obilježen jubilej 1700 godina od Milanskog edikta. Sveta Jelena kao žena i majka imala je velik uticaj na svojega sina i cara Konstantina. Milanskim ediktom završeno je razdoblje krvavog progona kršćana za vrijeme Rimskog carstva. Milanski edikt je uredba koju su 313. u Milanu zajednički proglasili Konstantin I. Veliki, tada tetrarh Zapada i Licinije, tetrarh istoka, a njome je i službeno označen kraj vjerskih progona u Rimskom Carstvu, dok je samo Carstvo zauzelo neutralan položaj u odnosu na religije.
Misa je održana pred crkvom sv.Jelene, majke cara Konstantina, koja je patron župe u Rakovici. Misno slavlje prevodio je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić u suslavlju puno svećenika i tri biskupa: Želimira Puljića , Zadarska biskupja, biskupa Ivana Devčića, Riječka metropolija, biskupa Ante Ivasa, Šibenska biskupija i domaćina dr. Mile Bogović, biskupa Gospićko-senjskog.
Na početku sv. mise biskup Gospićko-senjski dr Mile Bogović pozdravio je sve nazočne i uveo u značenje ovog jubileja za povijest kršćanstva. " Rakovica je poznata po buni koja je ovdje pokrenuta za slobodu naše nacionalne obitelji, neka bude poznata i po inicijativi za obranu čovjeka i svake ljudske obitelji. Vjerni hrvatski narode, pomozi Europi, da ne napušta pobjednički Kristov križ!"-zavapio je na kraju biskup Mile Bogović.
Na misi je sudjelovala i bivša ministrica prosvjete Ljilja Vokić koja je i čitala prvo čitanje. Kardinal Bozanić, koji je predvodio, liturgijsko slavlje i koji je propovjedao, naglasio je:"Predaja pripisuje da je kraljica Jelena pronašla križ Isusov.Katolici je slave na današnji dan, a istočni kršćani 21.svibnja zajedno sa Konstantinom."
"Bez mudrosti križa i ljubavi prema Kristu, u čovjeku se javlja neprihvaćanje evanđeoskih izazova. Mudrost križa stavlja Boga na prvo mjesto. Križ naš svagdanji po Kristu postaje svagdanji pogled ljubavi , nade i vjere."-nastavio je kardinal Bozanić.
Nadalje, kardinal je istaknuo značenje proslave 1700. obljetnice Milanskog edikta, kojim je započelo novo povijesno razdoblje, ne samo za kršćanstvo, nego i za čovječanstvo. Tim pravnim aktom nije samo završen višestoljetni progon kršćana, nego je doneseno načelo slobode vjeroispovijesti, rekao je kardinal, te pojasnio kako je to nije bio akt o toleranciji, nego o ravnopravnosti svih vjeroispovijesti. Možemo reći da Milanskim ediktom prvi put u povijesti dolaze do izražaje dvije dimenzije prevažne za dobro organiziranje društva i političke zajednice, a to su: vjerska sloboda i laičnost države, rekao je kardinal, te podsjetio kako predaja povezuje Konstantinovu pobjedu iz 312. godine, koja je prethodila Milanskom ediktu, s njegovim viđenjem što ga je imao u „simboličkoj noći svoje nevjere" kad mu se na nebu pojavilo znamenje u vidu križa te je čuo glas: "U ovom ćeš znaku pobijediti".
Kristov križ je jedini znak naše pobjede.
Kao pojedinci i kao narod toliko smo puta to osjetili i doživjeli u našoj hrvatskoj povijesti. Bez mudrosti križa i bez ljubavi prema Kristu, u čovjeku se javlja neprihvaćanje evanđeoskih izazova. Ljubav mora biti nošena samo ljubavlju i to je njezin križ. Mudrost križa stavlja Boga na prvo mjesto. Križ naš svagdanji po Kristu postaje svagdanji pogled ljubavi, nade i vjere, posvijestio je kardinal Bozanić, te naglasio kako smo u Godini vjere pozvani u križu vidjeti dar koji nam je dan da bi vjerovali da se ništa ne događa izvan Božjih ruku, te da nas sve to snažnije privlači Kristu. Naime, mudrost križa nas usmjeruje na slavlje pobjede ljubavi nad mržnjom, opraštanja nad osvetom, služenja nad gospodarenjem, poniznosti nad ohološću, jedinstva nad podjelama. Današnji nas blagdan poziva da se ne bojimo istine, da sačuvamo čistoću vjere te da ustrajemo u karitativnoj revnosti, istaknuo je kardinal.
Metropolit riječki, biskup Ivan Devčić predao je repliku uljanice, pronađene u Sisku, biciklistima iz Ogulina koji će je odnijeti u Milano na mjestu gdje je Konstantin dao slobodu kršćanima.
,